Resultat pimpelkula Lintjärn
Resultat pimpelkula på Lintjärn 27/11
Det kom 11 tappra startande till Lintjärn. Det var ca 10 – och vind stilla vid start men efter 1 tim började det att blåsa och det blev kallt. Fisket var inte det bästa men ett fåtal lyckades dock få ihop lite vikt, segraren Björn Kajs fick ihop 3280 gr med en riktig bonus abborre på 1448 gr.
Nu siktar vi in oss på Tallsjön den 4/12 och förhoppningsvis lite bättre fiske om nu inte kylan sätter stopp.
1 |
Björn Kajs |
3280 |
OSFK |
2 |
Morgan Nilsson |
1923 |
Falubyggden |
3 |
Claes Matsson |
1841 |
OSFK |
4 |
Stefan Spännar |
1632 |
OSFK |
5 |
Jörgen Storm |
1612 |
OSFK |
6 |
Per Nilsson |
1497 |
Falubyggden |
7 |
Tommy Andersson |
1453 |
OSFK |
8 |
Anders Nilsson |
1440 |
Falubyggden |
9 |
Weine Pettersson |
1331 |
OSFK |
NDM-Pimpel 2011
Börjar lägga in resultat ---- Alla resultaten är nu inne
Använder mig av en gammal wordtabell som någon annan gjort. Det stämmer inget vidare. Orkar inte ändra. Resultaten syns väl ändå. Vill ni klaga får ni göra det till chefen.
Junior
1. Oscar Sundberg-Storm |
Ovansiljans Sfk |
1221 gr |
Damsenior
1.Maud Erikssson |
Svegs SFK |
6928 gr |
Damveteran
1. Ann-Marie Kjellberg |
Älvdalens Sfk |
4635 gr |
2. A-L Persson |
Särnaharren |
3810gr |
3. Gulli Eriksson |
” |
3361gr |
4. Kristina Asp |
Falubygden |
2470gr |
5. Birgitta Sjögren |
Särnaharren |
2436 gr |
Herrar
1. Jesper Dyberg |
Nora-Gyttorp |
16663 gr |
2. Tomas Larsson |
Svegs SFK |
14362 |
3. Fredrik Samuelsson |
CFC |
13745 |
4. Bengt Sundberg |
OSFK |
12689 |
5. Per Nilsson |
Falubygden |
11665 |
6. Niklas Strengelsrud |
Raufjöringen |
11195 |
7. Tom Rune Fjellberg |
” |
10161 |
8. Jörgen Storm |
OSFK |
9628 |
9. Finn Erik Lerdalen |
Raufjöringen |
9240 |
10. Tommy Strengelsrud |
” |
8933 |
11. Per Nilsson |
Älvdalens SFK |
8028 |
12. Mikael Rehnman |
CFC |
7603 |
13. Mikael Westlund |
Svegs SFK |
7541 |
14. Claes Mattsson |
OSFK |
7401 |
15. Jörgen Danielsson |
Leksandsfirren |
7205 |
16. Magnus Olsen |
|
7023 |
17. LoE Eriksson |
Svegs SFK |
6965 |
18. Björn Kajs |
OSFK |
6791 |
19. Lennart Boson |
Malung |
6434 |
20. Daniel Eriksson |
Svegs SFK |
6426 |
21. Anders Nilsson |
Falubygden |
5987 |
22. Per Olof Liss |
Falubygden |
5869 |
23. Lars Jansson |
Falubygden |
5715 |
24. Lars Westlund |
Svegs SFK |
5632 |
25. Ulf Stener |
” |
5555 |
26. Anders Bergström |
CFC |
5414 |
27. Hans Erlingsson |
Svegs SFK |
5114 |
28. Stefan Spännar |
OSFK |
4665 |
29. Rolf Andersson |
” |
4589 |
30. Jens Hamrin |
CFC |
4386 |
31. Jan Olav Larsen |
Leksandsfirren |
4291 |
32. Bo Olsson |
Särnaharren |
4119 |
33. Kenneth Lilja |
OSFK |
3701 |
34. Mats-Arne Axelsson |
Svegs SFK |
3235 |
35. Per Hedin |
Malung |
3045 |
36. Hans Johansson |
Särnaharren |
2586 |
Herrveteraner
1.Lasse Sundberg |
Forellen |
13056 gr |
2.Elver Mellgren |
Svegs SFK |
12669 |
3. Kurt Wohlander |
Älvdalens Sfk |
8986 |
4. Morgan Nilsson |
Falubygdens Sfk |
8849 |
5. Weine Pettersson |
OSFK |
8619 |
6. Tommy Andersson |
Ovansiljans Sfk |
8094 |
7. Pelle Ernsth |
Forserums SFK |
7912 |
8.Arne Hellman |
Enskede SFK |
6237 |
9. Finn Gentcherenko |
Falun |
6225 |
10. Roland Berglund |
OSFK |
6177 |
11. Bertil Larsson |
Enskede |
5665 |
12.Terje Reinertsen |
Norge |
5627 |
13. Anders Homman |
Leksandsfirren |
3745 |
14. Bertil Eriksson |
OSFK |
3437 |
15. Göran Eriksson |
Särnaharren |
3205 |
16. Arnold Blomqvist |
Jönköpings SPF |
3173 |
17. Mats Emanuelsson |
Särnaharren |
2922 |
18. Göte Gatehag |
Falubygden |
2814 |
19. Janne Hagström |
Jönköpings SPF |
2427 |
20. Ture Lindberg |
Enskede |
2392 |
21. Göte Sjölin |
OSFK |
2265 |
Tävlingar
Välkomna till den nya bloggen för OVANSILJAN´s SFK.
Vi kör tävling så fort isläget är säkert så har ni några förslag på tävlingsvatten, skicka då ett inlägg!
Tävlingsprogram 2010-2011
Tel.svar. 0250-40603 Tävlingskalender 2010-2011 Tel.svar. 0250-40603 |
|||
November |
|
|
|
Lör 20 |
Svegs SFK |
Stortandsjön |
Härje-Dalacup 1 |
December |
|
|
|
Lör 4 |
Ovansiljan |
Tallsjön ? |
KM1, Härje-Dalacup 2 |
Sön 5 |
|
|
|
Lör 11 |
|
|
|
Sön 12 |
Älvdalens SFK |
Gryveldammen |
KM 1 Öppet |
Lör 18 |
Ovansiljan |
Saxviken ? |
KM2, Härje-Dalacup 3 |
Sön 19 |
|
|
|
Januari |
|
|
|
Lör 1 |
Borlänge SFK |
Ösjön |
Nyårsnappet |
Sön 2 |
|
|
|
Lör 8 |
Svegs SFK |
Acksjön ? |
Härje-Dalacup 4 |
Sön 9 |
Älvdalens SFK |
|
KM 2 Öppet |
Lör 15 |
|
|
|
Sön 16 |
|
|
|
Lör 22 |
|
|
|
Sön 23 |
|
|
|
Lör 29 |
|
|
|
Sön 30 |
|
|
|
Februari |
|
|
|
Lör 5 |
Leksandsfirren |
Insjön |
Insjönappet |
Sön 6 |
Älvdalens SFK |
Nässjön |
KM 3 Öppet |
Lör 12 |
Ovansiljan |
Kättbosjön |
KM3, NDM |
Sön 13 |
|
|
|
Lör 19 |
Stockholm |
Mälaren |
SM-pimpel |
Sön 20 |
Stockholm |
Mälaren |
SM-pimpel |
Lör 26 |
Jämtcupen |
|
|
Sön 27 |
Jämtcupen |
|
|
Mars |
|
|
|
Lör 12 |
Borlänge SFK |
|
Borlängemästerskapet |
Sön 13 |
Falubygdens SFK |
|
Falumästerskapet |
Lör 19 |
Leksandsfirren |
Byrviken |
|
Sön 20 |
Älvdalens SFK |
Gryveldammen |
KM 4 Öppet |
Lör 26 |
Älvdalens SFK |
Nässjön |
Älvdalsnappet |
Lör 26 |
Raufjöringen |
Naera nord |
|
Sön 27 |
|
|
|
Tors 31 |
OSFK |
|
Kvällscup 1 |
April |
|
|
|
Lör 2 |
Venjansfirren/OSFK |
Venjanssjön |
Venjanspirket/km4 OSFK |
Sön 3 |
Skinnkroken |
|
30:e Skinnarnappet |
Tors 7 |
OSFK |
|
Kvällscup 2 |
Lör 9 |
Skinnkroken |
|
DM pimpel |
Sön 10 |
|
|
|
Tors 14 |
OSFK |
|
Kvällscup 3 |
Fre 15 |
Svegs SFK |
Siksjön |
Siksjöpimpeln 15.00-19.00 |
Lör 16 |
OSFK |
Hamrasjön |
Öppna OS 10.00-15.00 |
Sön 17 |
|
Lossjön |
Sista Rycket3 10.00-14.00 |
Fre 22 |
Idreöringen |
Idresjön |
Idrerycket |
Lör 23 |
Trysil |
Rysjöen |
Trysilcup |
Sön 24 |
Trysil |
Eltsjöen |
Trysilcup |
Sön 24 |
Venjansfirren |
Venjanssjön |
Venjanspirket |
Ny klubb blogg !
Nu startar vi Ovansiljans SFK : s egen klubb blogg.
Vi kommer att lägga ut tävlingar och och tävlingsresultat fortlöpande och även information till våra medlemmar.
Vill ni ha något publicerat här så får ni skicka in materialet på ett wordsdokument till Nicklas Sjöström eller Bengt Sundberg : [email protected] [email protected]