Tävling på Lintjärn
Kula på Lintjärn fredagen 6 januari
Tävlingstid: Start 10.00 Utgång 30 minuter
Vägvisning från Bonäs
OSFK hälsar alla välkomna
Slutställningen HDHC 2012 - Herrsenior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Två B. |
Plac. |
|||
Hans Erlingsson Svegs SFK |
4321 |
1 |
3174 |
1 |
2528 |
5 |
2 |
1 |
Jörgen Storm OSFK |
1838 |
6 |
2082 |
4 |
3012 |
2 |
6 |
2 |
Ove Jonsson Woxnadalen |
0 |
24 |
1640 |
7 |
2580 |
3 |
10 |
3 |
Anders Axelsson OSFK |
|
|
2602 |
3 |
1838 |
10 |
13 |
4 |
Per Gref Falubygden |
|
|
1912 |
5 |
2218 |
8 |
13 |
5 |
Lars Jansson ” |
|
|
1559 |
8 |
2470 |
6 |
14 |
6 |
Jocke Lennartsson Woxnadalen |
2565 |
4 |
505 |
22 |
1000 |
13 |
17 |
7 |
Bernt Forsblom SFK Ljusnan |
|
|
1503 |
10 |
2276 |
7 |
17 |
8 |
Bengt Sundberg Mora |
3526 |
3 |
972 |
16 |
|
|
19 |
9 |
Björn Kajs OSFK |
1834 |
7 |
1261 |
12 |
490 |
15 |
19 |
10 |
Danne Eriksson Sundsjöfiskarna |
|
|
925 |
17 |
2578 |
4 |
21 |
11 |
Jörgen Danielsson Leksandsfirren |
1091 |
15 |
1223 |
13 |
1804 |
11 |
24 |
12 |
Stefan Spännar OSFK |
886 |
19 |
1191 |
14 |
1228 |
12 |
26 |
13 |
Claes Mattsson OSFK |
1249 |
13 |
1075 |
15 |
|
|
28 |
14 |
Ulf Stener Svegs SFK |
1695 |
9 |
814 |
20 |
|
|
29 |
15 |
Jesper Dyberg Nora-Gyttorp |
853 |
20 |
1540 |
9 |
|
|
29 |
16 |
Daniel Eriksson Svegs SFK |
837 |
21 |
1446 |
11 |
|
|
32 |
17 |
Jonas Elfstrand Woxnadalen |
|
|
851 |
19 |
666 |
14 |
33 |
18 |
Magnus Eriksson Svegs SFK |
634 |
22 |
567 |
21 |
|
|
43 |
19 |
Vinterns tävlingsprogram
Tel.svar. 0250-40603 Tävlingskalender 2011-2012 Tel.svar. 0250-40603 |
|||
November |
|
|
|
Lör 19 |
Svegs SFK |
Stortandsjön |
Härje-Dalacup 1 |
Lör 26 |
Svegs SFK |
Stortandsjön |
Reservdag HDC 1 |
December |
|
|
|
Lör 3 |
Ovansiljan |
Tallsjön |
KM1, Härje-Dalacup 2 |
Sön 4 |
Venjansfirren |
|
Venjansmästerskapet |
Lör 10 |
Älvdalens SFK |
Gryveldammen |
NDM 2012 |
Sön 11 |
Älvdalens SFK |
|
KM 1 Öppet |
Lör 17 |
Woxnadalen |
|
Härje-Dalacup 3 |
Sön 18 |
Ovansiljan |
|
KM 2 |
Januari |
|
|
|
Sön 1 |
Borlänge SFK |
Ösjön |
Nyårsnappet |
Fre 6 |
Falubygden |
Runn |
|
Sön 8 |
Älvdalens SFK |
|
KM 2 Öppet |
Lör 14 |
Leksandsfirren |
Byrviken |
DM 1 serie |
Sön 15 |
Älvdalens SFK |
Gryveldammen |
Reservdag NDM 2012 |
Lör 21 |
Grängesfirren |
|
|
Sön 22 |
Smedjebacken |
Leran |
DM 2 serie |
Februari |
|
|
|
Sön 5 |
Älvdalens SFK |
Nässjön |
KM 3 Öppet |
Lör 11 |
Leksandsfirren |
Insjön |
|
Lör 18 |
Ovansiljan |
|
KM 3 |
Lör 25 |
Smedjebacken |
Barken |
|
Sön 26 |
Älvdalens SFK |
|
KM 4 öppet |
Mars |
|
|
|
Lör 3 |
Grängesfirren |
|
DM + DM 3 serie |
Sön 4 |
Målingspimpeln |
Målingen |
|
Lör 10 |
Falubygden |
Runn |
Falumästerskapet |
Sön 11 |
Älvdalens SFK |
|
KM 4 öppet |
Sön 11 |
Borlänge SFK |
Ösjön |
Borlängemästerskapet |
Lör 17 |
Sundsjöfiskarna |
Revsundssjön |
SM ind. |
Sön 18 |
Sundsjöfiskarna |
Revsundssjön |
SM lag |
Sön 18 |
Leksandsfirren |
Byrviken |
|
Lör 24 |
Älvdalens SFK |
Nässjön |
|
Sön 25 |
Skinnkroken |
|
Skinnarnappet |
Tors 29 |
Ovansiljan |
|
KC 1 |
April |
|
|
|
Tors 5 |
Ovansiljan |
|
KC 2 |
Fre 6 |
Idreöringen |
Idresjön |
Idrerycket |
Sön 8 |
Venjansfirren |
Venjanssjön |
Venjansrycket+DM4 serie |
Mån 9 |
Ovansiljan |
Hamrasjön |
OSFK-mästerskapet |
Tors 12 |
Ovansiljan |
|
KC 3 |
Lör 14 |
Ovansiljan |
|
KM 4 |
Sön 15 |
Ovansiljan |
|
KM 4 reservdag |
Lör 21 |
Trysil |
|
Trysilcup 1 |
Sön 22 |
Trysil |
|
Trysilcup 2 |
Resultaten från Lossjön
Drygt 100 deltagare valde att avsluta Sista Rycket?! med tävlingen på Lossjön. Föret på sjön var besvärligt på slutet då det översta lagret brast och det blev otroligt tunggått. Stor tillrinning av smältvatten gjorde att man fick söka sig ut på lite djupare vatten för att hitta abborrarna. Högsta vikten denna dag hade Mats Larsson från Gnesta med 7747 gr.
Junior.
1. Albin Leijon |
Lidköpings Sfk |
2683 gr |
2. Alexander Borenfors |
Lidköpings Sfk |
1114 gr |
Dam.
1. Marie Björklin |
Afk Flugan |
2315 gr |
2. Torild Langerud |
Raufjöringen, Norge |
1420 gr |
3. Ann-Kristin Södergårds |
Woxnadalen |
1215 gr |
4. Kjersti Solli |
Raufjöringen, Norge |
906 gr |
5.Malin Olofsson |
Woxnadalen |
439 gr |
Damveteran.
1. Birgitta Jonsson |
Sfk Ljusnan |
3854 gr |
2. Britten Thoor |
Tunabygden |
3234 gr |
3. Barbro Lundqvist |
Sfk Ljusnan |
2800 gr |
4. Inga-Britt Axelsson |
Leksandsfirren |
2246 gr |
5. Rut Backeby |
Woxnadalen |
2062 gr |
6. Anna-Greta Helmersson |
Afk Flugan |
1665 gr |
7. Kristina Elvinsson |
Woxnadalen |
1533 gr |
8. Ann-Mari Kjellberg |
Älvdalen |
1251 gr |
9. May Leikåsen |
Hof Vestre, Norge |
1213 gr |
10. Birgitta Gustavsson |
Jokers |
718 gr |
Herr.
1. Mats Larsson |
Gnesta |
7747 gr |
2. Jörgen Storm |
Ovansiljan |
6205 gr |
3. Stefan Forslund |
Munkfors |
5075 gr |
4. Ove Jonsson |
Woxnadalen |
4839 gr |
5. Danne Eriksson |
Sundsjöfiskarna |
4390 gr |
6. Jim Bekken |
Raufjöringen, Norge |
3820 gr |
7. Janne Wiklund |
Atletfiskarna |
3344 gr |
8. Per Nilsson |
Ngf |
3035 gr |
9. Roland Simonsson |
Knallen |
3030 gr |
10. Sune Engblom |
Häsenfirren |
2885 gr |
11. Tomas Leijon |
Lidköpings Sfk |
2762 gr |
12. Mikael Anderse’n |
Knallen |
2650 gr |
13. Håkan Bystedt |
Woxnadalen |
2351 gr |
14. Per Nilsson |
Falubygdens Sfk |
2262 gr |
15. Linus Engblom |
Häsenfirren |
2076 gr |
16. Thomas Axelsson |
Tunabygden |
2034 gr |
17. Anders Nilsson |
Falubygdens Sfk |
1945 gr |
18. Mojje |
Häsenfirren |
1830 gr |
19.Lars Jansson |
Falubygdens Sfk |
1785 gr |
20. Bernt Forsblom |
Sfk Ljusnan |
1609 gr |
21. Johan berggren |
Fk Forellen |
1572 gr |
22. Henrik Lindgren |
Ngf |
1570 gr |
23.Anders Axelsson |
Ovansiljan |
1495 gr |
24.Mikael Jönsson |
Ovansiljan |
1472 gr |
25.Tomas Berggren |
Sollefteå |
1465 gr |
26. Dan Persson |
Woxnadalen |
1387 gr |
27. Michael Hjelm |
Lidköpings Sfk |
1070 gr |
28. Tommy Johansen |
Atletfiskarna |
1050 gr |
29. Robban Löfstrand |
Gnesta |
925 gr |
30. Pierre Welander |
Atletfiskarna |
919 gr |
31. Anders Hedström |
Munkfors Sfk |
543 gr |
32. Norbert Holmberg |
Surahammar |
512 gr |
Herrveteran.
1. PA Nyberg |
Woxnadalen |
5242 gr |
2. Kenneth Hallberg |
Vrångfalls Afk |
5085 gr |
3. Jonny Persson |
Ovansiljan |
4988 gr |
4. B-O Brandås |
Afk Fyra fiskar |
3878 gr |
5. John Green |
Ovansiljan |
3670 gr |
6. Leif Hagström |
Afk Flugan |
3335 gr |
7. Lars Envall |
Falubygdens Sfk |
3275 gr |
8. Göte Sjölin |
Ovansiljan |
3158 gr |
9. Anders-Erik Södergårds |
Woxnadalen |
2886 gr |
10.Per-Åke Södergårds |
Woxnadalen |
2815 gr |
11. Vidar Komperud |
Hof Vestre JFF, Norge |
2675 gr |
12. Folke Andersson |
Tunabygden |
2570 gr |
13. Gösta Hall |
|
2361 gr |
14. Rolf Andersson |
Ovansiljan |
2050 gr |
15. Eskil Persson |
Woxnadalen |
2004 gr |
16. Tommy Andersson |
Ovansiljan |
1970 gr |
17. Bengt Österholm |
Ngf |
1928 gr |
18. Sven-Erik Dehlin |
Afk Fyra fiskar |
1757 gr |
19.Sune Andersson |
Btk 90 |
1706 gr |
20. Bernt persson |
|
1675 gr |
21. Lars Rinaldo |
Katrineholm |
1621 gr |
22.Ingemar Larsson |
Ngf |
1610 gr |
23. Ove Bodin |
Gnesta |
1581 gr |
24. Tommy Ågren |
Btk 90 |
1551 gr |
25. Christer Hagström |
Jokers |
1521 gr |
26. Bo Andersson |
Östgöta Sfk |
1502 gr |
27.Lars Stadin |
Dellenbygdens flugfiske |
1421 gr |
28. Rolf Axelsson |
Leksandsfirren |
1375 gr |
29. K-G Magnusson |
Ngf |
1337 gr |
30. Per-Olov Lindstrand |
Hälleforsnäs |
1326 gr |
31. Bo Nilsson |
Loos |
1302 gr |
32. Bo Sundberg |
Noppikoski |
1185 gr |
33. Bernt Johansson |
Falubygdens Sfk |
1173 gr |
34. K-E Eriksson |
Sfk Ljusnan |
1172 gr |
35. Tore Helmersson |
Afk Flugan |
1152 gr |
36.Erik Ljung |
Simeå |
1121 gr |
37. Rolf Nordqvist |
Ngf |
1117 gr |
38. Kent Berggvist |
Dellenbygdens flugfiske |
789 gr |
39. Gunnar Nordlund |
Woxnadalen |
774 gr |
40. Lasse Elvinsson |
Woxnadalen |
760 gr |
41. Jan-Olov Lindgren |
Falubygdens Sfk |
602 gr |
42. Douglas von Wachefeldt |
Sfk Ljusnan |
297 gr |
Resultat Hamrasjön 2011
2011 års OS-Pimpeln på Storhamrasjön
Nära 200 deltagare ställde detta år upp i OS-pimpeln. Tävlingen ingick i pimpelfestivalen Sista Rycket?! som innebar tävlingar fredag-söndag. Denna festival är ett samarbete mellan Ovansiljans Sfk, Sveg Sfk samt Los-Hamra Fvof.
Hamrasjön visade sig detta år allt annat än lättfiskad och vikterna blev relativt låga. Anledningen tros vara att vattenståndet ökat med nästan en meter under veckan, trots detta trivdes många i det underbara vårvädret. Största fisken fångade Mats Larsson från Gnesta, en gädda som vägde 2244 gr. Högsta vikten hade Martin Södergårds tävlande för Sveg Sfk, han drog upp 8302 gr abborre.
Yngre Damjunior.
1. Anna Mattsson |
Osfk |
937 gr |
2. Matilda Leijon |
Lidköpings Sfk |
887 gr |
Äldre Damjunior.
1. Cecilia Alsing |
Afk Flugan |
2377 gr |
Yngre Herrjunior.
1. Linus Axelsson |
Osfk |
2573 gr |
2. Alexander Borefors |
Lidköpings Sfk |
1043 gr |
3. Jocke Eriksson |
Ngf |
805 gr |
Äldre Herrjunior.
1. Albin Leijon |
Lidköpings Sfk |
1170 gr |
2. Martin Dalberg |
Leksandsfirren |
473 gr |
Dam.
1. Maud Eriksson |
Sveg Sfk |
3765 gr |
2. Lotta Engvall |
Fagersta |
3631 gr |
3. Torild Langerud |
Raufjöringen, |
2570 gr |
4. Malin Granström |
Afk Fyra fiskar |
2488 gr |
5. Camilla I-Einarsson |
Fk Skinnkroken |
1897 gr |
6. Sylvia Kärrman |
Fagersta |
1785 gr |
7. Kjersti Solli |
Raufjöringen, |
1784 gr |
8. Marie Björklin |
Afk Flugan |
1775 gr |
9. Marie Lagerström |
Sfk Ycklaren |
1633 gr |
10. Ann-Kristin Södergårds |
Woxnadalen |
1142 gr |
11. Eva Andreasson |
Sfk Wasa |
1070 gr |
12. Irene Kilstadius |
Älvho |
933 gr |
13. Susanne Ivansson |
Fk Skinnkroken |
884 gr |
14. Malin Olofsson |
Woxnadalen |
832 gr |
Yngre Damveteran.
1. Kristina Elvinsson |
Woxnadalen |
4383 gr |
2. Inga-Britt Axelsson |
Leksandsfirren |
3003 gr |
3. Karin Andersson |
Fk Skinnkroken |
2990 gr |
4. Kerstin Mattsson |
Afk Flugan |
2184 gr |
5. May Leiråsen |
HofVestke, Norge |
1897 gr |
6. Ingrid Järnberg |
Ovansiljan |
1326 gr |
7. Ingela Sjöö |
Fagersta |
1221 gr |
8. Birgitta Nilsson |
Afk Flugan |
975 gr |
9. Birgitta Gustavsson |
Jokers |
820 gr |
Äldre Damveteran.
1. Kerstin Berglund |
Enköping |
980 gr |
2. Britta Ivansson |
Fk Skinnkroken |
135 gr |
Herr.
1. Martin Södergårds |
Sveg Sfk |
8302 gr |
2. Nils Ekbom |
Ngf |
7929 gr |
3. Mikael Engvall |
Fagersta |
7530 gr |
4. Lars Jansson |
Falubygdens Sfk |
7195 gr |
5. Thomas Larsson |
Sveg Sfk |
6282 gr |
6. Anders Nykvist |
Sfk Wasa |
5696 gr |
7. Per Nilsson |
Ngf |
5480 gr |
8. Olle Eriksson |
Ngf |
5380 gr |
9. Magnus Eriksson |
Sveg Sfk |
5150 gr |
10. Patrik Liss |
Borlänge Sfk |
4928 gr |
11. Tomas Leijon |
Lidköpings Sfk |
4882 gr |
12. Mikael Anderse’n |
Knallen |
4670 gr |
13. Janne Wiklund |
Atletfiskarna |
4522 gr |
14. Pierre Welander |
Atletfiskarna |
4422 gr |
15. Anders Hanses |
Leksandsfirren |
4333 gr |
16. Anders Nilsson |
Falubygdens Sfk |
3815 gr |
17. Sune Engblom |
Häsenfirren |
3605 gr |
18. Thomas Nilsson |
Afk Flugan |
3556 gr |
19. Michael Hjelm |
Lidköpings Sfk |
3484 gr |
20. Micke Alsing |
Afk Flugan |
3430 gr |
21. Henrik Lindgren |
Ngf |
2987 gr |
22. Jörgen Danielsson |
Leksandsfirren |
2959 gr |
23. Stefan Forslund |
Munkfors Sfk |
2876 gr |
24. Henrik Persson |
Fk Skinnkroken |
2848 gr |
25. Ove Jonsson |
Woxnadalen |
2671 gr |
26. Anders Hedström |
Munkfors Sfk |
2656 gr |
27. Nille |
Ngf |
2628 gr |
28. Norbert Holmberg |
Atletfiskarna |
2619 gr |
29. Anders Axelsson |
Ovansiljan |
2582 gr |
30. Kenneth Lilja |
Ovansiljan |
2547 gr |
31. Mats Larsson |
Gnesta Sfk |
2432 gr |
32. Dan Persson |
Woxnadalen |
2335 gr |
33. Pär Göransson |
Ovansiljan |
2328 gr |
34. Patrik Asp |
Karlskoga Afk |
2268 gr |
35. Mikael Jönsson |
Ovansiljan |
2203 gr |
36. Leif Lothström |
Afk Fyra fiskar |
2198 gr |
37. Håkan Bystedt |
Woxnadalen |
2107 gr |
38. Jonas Granström |
Afk Fyra fiskar |
2072 gr |
39. Steve Jacobsson |
Falubygdens Sfk |
1975 gr |
40. Roland Simonsson |
Knallen |
1974 gr |
41. Nicklas Sjöström |
Ovansiljan |
1918 gr |
42. Daniel Eriksson |
Sveg Sfk |
1879 gr |
43. Jim Bekken |
Rauufjöringen, |
1878 gr |
44. Mats Westling |
Sveg Sfk |
1876 gr |
45. Ulf Stener |
Sveg Sfk |
1846 gr |
46. Stefan Stark |
Afk Fyra fiskar |
1838 gr |
47. Kenneth Hansson |
Ngf |
1818 gr |
48. Per Nilsson |
Falubygdens Sfk |
1780 gr |
49. Hampus Göransson |
Ovansiljan |
1711 gr |
50. Mojje |
Häsenfirren |
1662 gr |
51. Stefan Spännar |
Ovansiljan |
1642 gr |
52. Mikael Fällman |
Karlskoga |
1449 gr |
53. Alf Persson |
Ycklaren |
1404 gr |
54. Björn Kajs |
Ovansiljan |
1392 gr |
55. Linus Engblom |
Häsenfirren |
1374 gr |
56. Bernt Berggren |
Borlänge Sfk |
1316 gr |
57. Tommy Johansson |
Atletfiskarna |
1244 gr |
58. Robban Löfstrand |
Gnesta Sfk |
1086 gr |
59. T Berggren |
Sollefteå |
1060 gr |
60. Jocke Lennartsson |
Woxnadalen |
1050 gr |
61. Jan Johansson |
Tandsjöborg |
1006 gr |
62. Ivar Langerud |
Kjff, Norge |
785 gr |
63. Jonas Elfstrand |
Woxnadalen |
735 gr |
64. Christer Embretsen |
Karlskoga Afk |
609 gr |
65. Claes Mattsson |
Ovansiljan |
213 gr |
Yngre Herrveteran.
1. Tore Hägglund |
Sveg Sfk |
6220 gr |
2. L-O Eriksson |
Sveg Sfk |
4111 gr |
3. Tommy Andersson |
Ovansiljan |
3621 gr |
4. Vidar Komperud |
Hrf Vestre JFF, |
3562 gr |
5. Poppo Olsson |
Woxnadalen |
3412 gr |
6. Lars Envall |
Falubygdens Sfk |
3188 gr |
7. Kenneth Hallberg |
Vrångfalls Afk |
2980 gr |
8. Jonny Persson |
Ovansiljan |
2847 gr |
9. K-G Magnusson |
Ngf |
2837 gr |
10. Kjell Kenger |
Smedjebacken |
2760 gr |
11. Kent Persson |
Ycklaren |
2753 gr |
12. Jan-Olov Lindgren |
Falubygdens Sfk |
2655 gr |
13. K-Å Svensson |
Btk 90 |
2626 gr |
14. Stig Enström |
Älvkroken |
2565 gr |
15. Rolf Bäcklund |
Borlänge Sfk |
2417 gr |
16. Leif Hagström |
Afk Flugan |
2312 gr |
17. Göran Olsson |
Ovansiljan |
2304 gr |
18. Tommy Ågren |
Btk 90 |
2234 gr |
19. Robert Persson |
Ovansiljan |
2149 gr |
20. Kent Björkman |
Ovansiljan |
2127 gr |
21. P-A Nyberg |
Woxnadalen |
2115 gr |
22. Mats Öjes |
Skinnkroken |
2030 gr |
23. Bo Nilsson |
Loos |
2005 gr |
24. Hans Kärrman |
Sala |
1830 gr |
25. Roul Steiner |
Sfk Wasa |
1716 gr |
26. Jan-Åke Engberg |
Woxnadalen |
1683 gr |
27. Erik Andersson |
Fk Skinnkroken |
1681 gr |
28. Ove Bodin |
Gnesta |
1575 gr |
29. Jan-Olav Larsen |
Leksandsfirren |
1490 gr |
30. Per Haag |
Älvho |
1456 gr |
31. Per-Åke Södergårds |
Woxnadalen |
1407 gr |
32. Finn Gentcherenko |
Falubygdens Sfk |
1371 gr |
33. Bertil Sundberg |
|
1204 gr |
34. Pelle Ernst |
Forserums Sfk |
982 gr |
35. Per Olof Liss |
Falubygdens Sfk |
924 gr |
36. Lasse Elvinsson |
Woxnadalen |
852 gr |
37. Olle Ersbjörs |
Borlänge Sfk |
283 gr |
Äldre Herrveteran.
1. Karl-Axel Berglund |
Enköping |
4992 gr |
2. Ken Svan |
Leksandsfirren |
4092 gr |
3. Rolf Nordqvist |
Ngf |
3882 gr |
4. Bengt Österholm |
Ngf |
3805 gr |
5. John Green |
Ovansiljan |
3772 gr |
6. Tord Hedberg |
Ovansiljan |
3640 gr |
7. Sune Andersson |
|
3461 gr |
8. Bernt Johansson |
Falubygdens Sfk |
3366 gr |
9. Åke Hammarbäck |
Smedjebacken |
3018 gr |
10. Fritz Prell |
Sundsjöfiskarna |
2895 gr |
11. Göte Olofsson |
Woxnadalen |
2894 gr |
12. Gösta Hall |
Arbrå |
2820 gr |
13. Stig Axelsson |
Leksandsfirren |
2382 gr |
14. Kurt Granath |
Smedjebacken |
2293 gr |
15. Rolf Axelsson |
Leksandsfirren |
2229 gr |
16. Börje Järnberg |
Ovansiljan |
2018 gr |
17. Lennart Sandberg |
Afk Fyra fiskar |
1940 gr |
18. Frank Norgren |
Smedjebacken |
1901 gr |
19. Kurt Mattsson |
Fk Skinnkroken |
1675 gr |
20. Håkan Olsson |
Virsbo |
1574 gr |
21. Erik Berggren |
Borlänge Sfk |
1510 gr |
22. Lasse Allerstam |
Sundsjöfiskarna |
1508 gr |
23. Rolf Martinson |
Woxnadalen |
1404 gr |
24. Bo Andersson |
Östgöta Sfk |
1348 gr |
25. Bruhn |
|
1296 gr |
26. Eskil Persson |
Woxnadalen |
1253 gr |
27. Per-Olof Lindstrand |
Hälleforsnäs |
1162 gr |
28. Erik Ljung |
Simeå |
1080 gr |
29. Lars Rinaldo |
Katrineholm |
1074 gr |
30. Arne Elfstrand |
Woxnadalen |
828 gr |
31. Göte Gatehag |
Falubygdens Sfk |
783 gr |
32. Bo Sundberg |
Noppikoski |
732 gr |
33. Lillen Jones |
Leksandsfirren |
732 gr |
34. Ingemar Larsson |
Ngf |
708 gr |
Lag.
1. Thomas Larsson, PÅ Södergårds, Martin Södergårds |
15991 gr |
2. Kennet Hansson, Nils Ekbom, Olle Eriksson |
15127 gr |
3. Per Nilsson, Anders Nilsson, Lars Jansson |
12790 gr |
4. Ingela Sjöö, Mikael Engvall, Lotta Engvall |
12382 gr |
5. Per Nilsson, Henrik Lindgren, Anders Axelsson |
11049 gr |
6. Tore Hägglund, Daniel Eriksson, Mats Westling |
9975 gr |
7. Patrik Liss, Berndt Berggren, Stig Enström |
8809 gr |
8. Bengt Österholm, Ingemar Larsson, Rolf Nordqvist |
8395 gr |
9. Anders Hanses, Jörgen Danielsson, Martin Danielsson |
7765 gr |
10. Marie Björklin, Thomas Nilsson, Leif Hagström |
7637 gr |
11. J-O Lindgren, Bernt Johansson, P-O Liss |
6945 gr |
12. PA Nyberg, Poppo Olsson, Lasse Elvinsson |
6379 gr |
13. Karin Andersson, Kurt Mattsson, Erik Andersson |
6346 gr |
14. Leif Lothström, Jonas Granström, Stefan Stark |
6108 gr |
15. Bo Andersson, Bertil Sundberg,Kennet Hallberg |
5529 gr |
16. Jonas Elfstrand, Dan Persson, Håkan Bystet |
5177 gr |
17. Björn Kajs, Stefan Spännar, Claes Mattsson |
3247 gr |
18. Bo Sundberg, Birgitta Gustavsson, Christer Hagström |
1552 gr |
Resultaten från KC-3 på Hällsjön
1. Amanda Sundberg-Storm |
Osfk |
2002 gr |
Junior.
1. Oscar Sundberg-Storm |
Osfk |
930 gr |
2. Linus Axelsson |
Osfk |
748 gr |
Dam.
1. Kristina Asp |
Falubygden |
517 gr |
Herrveteran.
1. Tommy Andersson |
Osfk |
4181 gr |
2. Pelle Ernst |
Forserum |
2641 gr |
3. Jonny Persson |
Osfk |
2581 gr |
4. Per-Olov Lindstrand |
Gnesta |
1756 gr |
5. John Green |
Osfk |
1761 gr |
6. Tord Hedberg |
Osfk |
573 gr |
Herr.
1. Mats Larsson |
Gnesta |
3544 gr |
2. Stefan Spännar |
Osfk |
2684 gr |
3. Mago Göransson |
Osfk |
2309 gr |
4. Björn Kajs |
Osfk |
2002 gr |
5. Johan Berggren |
Fk Forellen |
1655 gr |
6. Hamous Göransson |
Osfk |
1594 gr |
7. Anders Axelsson |
Osfk |
1187 gr |
8. Tomas Berggren |
Sollefteå |
113 gr |
Resultaten från det 49:e Venjanspirket
Resultat från 49:e Venjanspirket på Venjansjön lördag 2 april 2011. Tävlingen flyttades från Påskdagen då påsken är sen i år. 115 deltagare från Umeå i norr till Forserum i söder deltog denna dag. Största fisk drogs upp av Nicklas Sjöström, en gädda på 2230 gr. Dagens högsta vikt hade Leif Eriksson Nora-Gyttorp med 9004 gr.
Tävlingen arrangerades av Ovansiljans Sfk samt Venjansfirren.
Damjunior
1. Anna Mattson |
Ovansiljan |
1706 gr |
Yngre Herrjunior
1. Linus Axelsson |
Ovansiljan |
3565 gr |
2. David Eriksson |
Ngf |
3030 gr |
3. Jocke Eriksson |
Ngf |
2952 gr |
4. Christoffer Holmqvist |
NGF |
2712 gr |
5. Linus Eriksson |
Ngf |
1774 gr |
6. Per Stenqvist |
Karlskoga AFK |
1452 |
Äldre Herrjunior
1. Per Stenqvist |
Karlskoga AFK |
1452 gr |
Damer
1. Susanne Ivansson |
Skinnkroken |
2428 gr |
2. Cammilla I-Einarsson |
Skinnkroken |
2394 gr |
Herr
1. Leif Eriksson |
Ngf |
9004 gr |
2. Ulf Stenqvist |
Karlskoga AFK |
8570 gr |
3. Karl-Olof Wikström |
Smedjebacken |
8533 gr |
4. Jesper Dyberg |
Ngf |
8527 gr |
5. Fredrik Samuelsson |
Competition FC |
8442 gr |
6. J-E Stange |
Ngf |
8116 gr |
7. Thomas Larsson |
Sveg Sfk |
8061 gr |
8. Björn Kajs |
Ovansiljan |
8037 gr |
9. Henrik Persson |
Skinnkroken |
7942 gr |
10. Benny Jansson |
Pk Nordic |
7892 gr |
11. Jörgen Danielsson |
Leksandsfirren |
7587 gr |
12. Ola Jansson |
Pk Nordic |
7569 gr |
13. Mikael Rehnman |
Competition FC |
6861 gr |
14. Jörgen Storm |
Ovansiljan |
6860 gr |
15. Nille |
Ngf |
6755 gr |
16.Stefan Mattsson |
Nusnäs |
6741 gr |
17. Olle Eriksson |
Ngf |
6701 gr |
18. Ulf Hedlund |
Smedjebacken |
6639 gr |
19. Mago Göransson |
Ovansiljan |
6201 gr |
20. Nisse Ekbom |
Ngf |
6035 gr |
21. Erik Södergårds |
Pk Nordic |
5956 gr |
22. P O Eriksson |
Ngf |
5915 gr |
23. Åke Hammarbäck |
Leksandsfirren |
5795 gr |
24. Anders Nilsson |
Falubygden |
5795 gr |
25. Per Nilsson |
Ngf |
5642 gr |
26. Micke Åslund |
Skinnkroken |
5480 gr |
27. Jonas Elfstrand |
Pk Nordic |
5441 gr |
28. Bengt Sundberg |
Leksandsfirren |
5386 gr |
29. Anders Hanses |
Leksandsfirren |
5208 gr |
30. Martin Södergårds |
Pk Nordic |
4952 gr |
31. Anders Axelsson |
Ovansiljan |
4866 gr |
32. Mattias Baier |
Älvkroken |
4791 gr |
33. Göran Fors |
Ngf |
4520 gr |
34. Peter Järnberg |
Ovansiljan |
4496 gr |
35. Kenneth Lilja |
Ovansiljan |
4449 gr |
36. Per Göransson |
Ovansiljan |
4442 gr |
37. Claes mattsson |
Ovansiljan |
4286 gr |
38. Hampus Göransson |
Ovansiljan |
4180 gr |
39. Nicke Sjöström |
Ovansiljan |
4022 gr |
40. Bertil Eriksson |
Nusnäs |
3176 gr |
41. Christer Embretsen |
Karlskoga AFK |
3124 gr |
42. Janne Johansson |
Ngf |
2906 gr |
43. Mats Carlsson |
Ngf |
2642 gr |
44. Kenneth Hansson |
Ngf |
2566 gr |
45. Rolf Andersson |
Ovansiljan |
2558 gr |
46. Håkan Göransson |
Älvkroken |
2464 gr |
47. P-O Andersson |
Ngf |
2418 gr |
48. Mikael Fällman |
Karlskoga |
2382 gr |
49. Stefan Estenberg |
Älvdalen |
1840 gr |
50. Henrik Lindgren |
Ngf |
1474 gr |
51. Stefan Spännar |
Ovansiljan |
1446 gr |
52. Ulf Eriksson |
Ngf |
1008 gr |
Yngre Damveteran
1. Rosie Thörne |
Borlänge |
5090 gr |
2. Inger Ekbom |
Ngf |
3360 gr |
3. Ellen Jonsson |
Borlänge |
3092 gr |
4. Ingrid Järnberg |
Ovansiljan |
2726 gr |
5. Inga-Britt Axelsson |
Leksandsfirren |
2134 gr |
6. Rut Svedlund |
Älvdalen |
556 gr |
Yngre Herrveteran
1. S-O Holmberg |
Smedjebacken |
7719 gr |
2. Mats Öjes |
Skinnkroken |
5795 gr |
3. Krister bergman |
Smedjebacken |
5697 gr |
4. Bengt Eklund |
Älvkroken |
5340 gr |
5. Tommy Andersson |
Ovansiljan |
5272 gr |
6. Hans-Olov Olsson |
Älvdalen |
4864 gr |
7. Tord Hedberg |
Ovansiljan |
4330 gr |
8. Weine Pettersson |
Ovansiljan |
4244 gr |
9. Jonny Persson |
Ovansiljan |
4220 gr |
10. Jan-Olav Larsen |
Leksandsfirren |
3714 gr |
11. Christer Cederborg |
Ngf |
3410 gr |
12. Jonny Skoglund |
Ngf |
3394 gr |
13. Pelle Ernst |
Forserum |
3164 gr |
14. Bertil Eriksson |
Ovansiljan |
2438 gr |
15. Lars Svedlund |
Älvdalen |
2100 gr |
16. Kenneth Cederborg |
Ngf |
2030 gr |
17. Nils Love’n |
Ngf |
1926 gr |
18. Kent Björkman |
Ovansiljan |
1808 gr |
19. Göte Sjölin |
Ovansiljan |
1724 gr |
Äldre Damveteran
1. Ingrid Lundmark |
Stäket |
3810 gr |
2. Britta Ivansson |
Skinnkroken |
3368 gr |
3. Anna-Lisa Martinsson |
Skinnkroken |
2758 gr |
4. Gunvor Spännar |
Skinnkroken |
2544 gr |
Äldre Herrveteran
1. Bengt Österholm |
Ngf |
6390 gr |
2. Jan-Erik Persson |
Ngf |
5843 gr |
3. Tore Eriksson |
Tunabygden |
5608 gr |
4. Åke Hammarbäck |
Smedjebacken |
5395 gr |
5. Börje Järnberg |
Ovansiljan |
5387 gr |
6. Torsten Lund |
Stäket |
4894 gr |
7. Kjell Hellström |
Borlänge |
4820 gr |
8. Rolf Nordqvist |
Ngf |
4522 gr |
9. Morgan Nilsson |
Falubygden |
4442 gr |
10. Lennart Hammarlind |
Borlänge |
4166 gr |
11. Sören Sahle’n |
Borlänge |
4154 gr |
12. Rolf Axelsson |
Leksandsfirren |
4068 gr |
13. S E Bergman |
Smedjebacken |
3905 gr |
14. Ken Swan |
Leksandsfirren |
3726 gr |
15. Stig Axelsson |
Leksandsfirren |
3706 gr |
16. Bengt Rask |
Nusnäs |
3422 gr |
17. Lars Jones |
Leksandsfirren |
2770 gr |
18. Ingemar Larsson |
Ngf |
2718 gr |
19. Bosse Sundberg |
Noppikoski |
2450 gr |
20. Roland Presthans |
Nusnäs |
2296 gr |
21. Kurt Wohlander |
Venjansfirren |
2100 gr |
22. John Green |
Ovansiljan |
2070 gr |
23. Mats Lilja |
Ovansiljan |
1364 gr |
Sista rycket
Ovansiljans SFK, Svegs SFK samt Los-Hamra Fvof har härmed nöjet att inbjuda till pimpeltävlingar under tre dagar.
Fre 15/4 Siksjöpimpel 15-19.00
Insatstävling med penningpriser, en Mora Nova utlottas bland alla deltagare.
Lör 16/4 Öppna OS-Pimpeln på Storhamrasjön 10-15.00
Penningpriser, medaljer till de tre bästa i varje klass, Mora Nova isborr till bästa herr, dam samt junior oavsett klass. Mora Nova till största fisk.
Sön 17/4 Lossjön 10-14.00
Insatstävling med penningpriser, en Mora Nova utlottas bland alla deltagare.
Mer info kommer på telesvar 0250/40603 framledes.
Förslag på boende: Hamra Vildmarkscenter 0657/35087, Los Camping 070/235 77 06, Vandrarhemmet i Noppikoski 0250/830 00
Välkomna till en garanterat trevlig fiskehelg !
Sportlovsmästerskap i Pimpel
Vad vore vi utan john Green i det viktiga ungdomsarbetet. Nu är det alltså dax igen för det populära sportlovsmästerskapet i pimpel på Saxviken i centrala Mora. Detta är ett arrangemang som brukar samla över hundratalet skolungdomar till fiske på Saxvikens is. Med Mora of Sweden som sponsorer kan vi också erbjuda ett fantastiskt prisbord. Alla som deltager får pris. Klubbmedlemmar instruerar och borrar hål i mån av tid. Föräldrar är välkomna att assistera de minsta och nybörjare. Upplägget för i år är som föjer:
Sportlovsmästerskap i Pimpel torsdagen 3 mars 2011
Plats: Saxviken i centrala Mora
Samling vid kajen vid gamla turistbyrån kl 10.30 för genomgång
Tävlingstid: 11.00 - 13.00
Klasser: Upp till åk 3, åk 4-6, åk 7-9, funktionshindrade med assistent
Startavgift 20:-
Arrangör Ovansiljans SFK
Tävlingsledare John Green tel. 0250-37398
Tels.svar 0250-40603
Välkomna till en trevlig fisketävling
Resultatlistan från NDM 2011 i Kättbo
HS |
|||
1 |
Rolf Andersson |
OSFK |
5322 |
2 |
Per Göransson |
” |
4242 |
3 |
Mago Göransson |
” |
3289 |
4 |
Bengt Sundberg |
” |
3006 |
5 |
Anders Axelsson |
” |
2618 |
6 |
Stefan Green |
” |
2496 |
7 |
Peter Järnberg |
” |
2413 |
8 |
Per Nilsson |
Falubygden |
2294 |
9 |
Lars Jansson |
” |
2099 |
10 |
Stefan Spännar |
OSFK |
2057 |
11 |
Anders Nilsson |
Falubygden |
1840 |
12 |
Mikael Danielsson |
OSFK |
1616 |
13 |
Mikael Åslund |
Skinnkroken |
1380 |
14 |
Anders Hanses |
Leksandsfirren |
1377 |
15 |
Björn Kajs |
OSFK |
1367 |
16 |
Bengt Matspers |
Leksandsfirren |
1165 |
17 |
Klas Mattsson |
OSFK |
1155 |
18 |
Johan Göthe |
” |
799 |
19 |
Stefan Mattsson |
Nusnäs |
683 |
HV |
|||
1 |
Tommy Andersson |
OSFK |
3148 |
2 |
Bo Norrström |
Tunabygden |
2477 |
3 |
John Green |
OSFK |
2263 |
4 |
Finn Gentcherenko |
Falubygden |
2099 |
5 |
Weine Pettersson |
OSFK |
1909 |
6 |
Anders Homman |
Leksandsfirren |
1745 |
7 |
Börje Järnberg |
OSFK |
1455 |
8 |
Tord Hedberg |
” |
1315 |
9 |
Göte Gatehag |
Falubygden |
1205 |
10 |
Morgan Nilsson |
Falubygden |
1139 |
11 |
Göte Sjölin |
OSFK |
1023 |
12 |
Bertil Eriksson |
” |
956 |
DS |
|||
1 |
Ingrid Järnberg |
OSFK |
1355 |
2 |
Gunvor Spännar |
Skinnkroken |
1014 |
3 |
Camilla Einarsson |
” |
764 |
4 |
Britta Ivansson |
” |
485 |
DJ |
|||
1 |
Anna Mattsson |
OSFK |
701 |
HJ |
|||
1 |
Linus Axelsson |
OSFK |
1534 |
Resultaten i lagtävlingen NDM i pimpel 2011
Lagtävling Norra Dalamästerskapet i pimpel 2011 |
|||
1 |
Anders Axelsson |
2618 |
|
|
Rolf Andersson |
5322 |
|
|
Anders Hanses |
1377 |
9317 |
|
|
|
|
2 |
Weine Pettersson |
1909 |
|
|
Mago Göransson |
3289 |
|
|
Anders Nilsson |
1840 |
7038 |
|
|
|
|
3 |
Bengt Sundberg |
3006 |
|
|
Per Nilsson |
2294 |
|
|
Bengt Matspers |
1165 |
6465 |
|
|
|
|
4 |
Ingrid Järnberg |
1355 |
|
|
Camilla Einarsson |
764 |
|
|
Per Göransson |
4242 |
6361 |
|
|
|
|
5 |
Lars Jansson |
2099 |
|
|
Mikael Åslund |
1380 |
|
|
Bo Norrström |
2477 |
5956 |
|
|
|
|
6 |
Peter Järnberg |
2413 |
|
|
Gunvor Spännar |
1014 |
|
|
Stefan Green |
2496 |
5923 |
|
|
|
|
7 |
Micke Danielsson |
1616 |
|
|
Tommy Andersson |
3148 |
4764 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Tord Hedberg |
1315 |
|
|
Stefan Spännar |
2057 |
|
|
Morgan Nilsson |
1139 |
4511 |
|
|
|
|
9 |
Göte Sjölin |
1023 |
|
|
Anna Mattsson |
701 |
|
|
John Green |
2263 |
3987 |
|
|
|
|
10 |
Börje Järnberg |
1455 |
|
|
Britta Ivansson |
485 |
|
|
Anders Homman |
1745 |
3685 |
NDM i pimpel 2011
Då är det äntligen dax för årets NDM i pimpel. Tävlingen är öppen för alla så det är bara att dyka upp i Kättbo till helgen. Färska rapporter säger att snön har frusit ihop och det är bara litet snöfjun att pulsa i. Perfekta förhållanden alltså. Ni som inte vet vart sjön ligger så är det bara att ta 45:an Mora-Malung. Sedan är det skyltat i Kättbo. Det sägs också att abborren börjat nappa. Det vore på tiden!
Lördag 12 februari NDM i Pimpel på Kättbosjön
Tävlingstid: 10.00 - 14.00 Utgång 30 min
alla klasser, även lottade tremanna-lag
Vägvisning efter riksväg 45 Mora- Malung vid Kättbo
OSFK hälsar alla välkomna!
Resultaten från Ryssa 29 januari
HS |
|||
1 |
Peter Järnberg |
OSFK |
3732 |
2 |
Bengt Sundberg |
” |
3717 |
3 |
Stig Enström |
Älvkroken |
3607 |
4 |
Anders Axelsson |
OSFK |
3380 |
5 |
Tommy Andersson |
” |
2479 |
6 |
Bengt Matspers |
Leksandsfirrren |
2275 |
7 |
Weine Pettersson |
OSFK |
2172 |
8 |
Johan Göthe |
” |
1922 |
9 |
John Green |
” |
1874 |
10 |
Micke Danielsson |
” |
1662 |
11 |
Per Nilsson |
Älvdalens SFK |
1510 |
12 |
Anders Hanses |
Leksandsfirren |
1502 |
13 |
Bertil Eriksson |
OSFK |
1205 |
14 |
Stefan Spännar |
” |
976 |
15 |
Börje Järnberg |
” |
814 |
16 |
Kurt Wohlander |
Älvdalens SFK |
655 |
17 |
Johan Göransson |
Älvkroken |
647 |
18 |
Håkan Göransson |
” |
463 |
DS |
|||
1 |
A-M Kjellberg |
Älvdalens SFK |
1735 |
2 |
Ingrid Järnberg |
OSFK |
776 |
Pimpeltävling
Pimpeltävling vid Ryssa lördag 29 januari
Startplats: Ryssa badplats
Vägvisning från Ryssa
Tävlingstid 10.00 - 14.00 Utgång 09.30
Välkomna hälsar Ovansiljans SFK!
Slutställningen HDC 2011
Härje-Dalacup 2011
Herrsenior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
Lars Westlund Svegs SFK |
5632 |
24 |
5370 |
1 |
1241 |
2 |
504 |
3 |
6 |
1 |
Jörgen Storm OSFK |
9628 |
8 |
|
|
1030 |
3 |
504 |
2 |
13 |
2 |
Claes Mattsson OSFK |
7401 |
14 |
2252 |
15 |
616 |
5 |
162 |
7 |
26 |
3 |
M-A Axelsson Svegs SFK |
3225 |
34 |
5271 |
2 |
|
|
1168 |
1 |
37 |
4 |
Bo Olsson Särnaharren |
4119 |
32 |
2157 |
18 |
848 |
4 |
|
|
54 |
5 |
Herrveteran
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
Tommy Andersson ” |
8094 |
6 |
2718 |
3 |
1124 |
1 |
706 |
1 |
5 |
1 |
Weine Pettersson OSFK |
8619 |
5 |
2811 |
2 |
517 |
3 |
|
|
10 |
2 |
Morgan Nilsson Falubygden |
8849 |
4 |
2456 |
4 |
210 |
4 |
|
|
12 |
3 |
Kurt Wohlander Älvdalens SFK |
8986 |
3 |
1598 |
6 |
133 |
5 |
|
|
14 |
4 |
Bertil Eriksson OSFK |
3437 |
14 |
|
|
728 |
3 |
114 |
3 |
20 |
5 |
Damsenior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
A-M Kjellberg Älvdalens SFK |
4635 |
2 |
1966 |
2 |
642 |
1 |
|
|
5 |
1 |
Junior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
O Sundberg-Storm Ovansiljan |
1221 |
1 |
|
|
302 |
2 |
|
|
3 |
1 |
Linus Axelsson ” |
|
|
1768 |
1 |
229 |
3 |
|
|
4 |
2 |
Emil Lundin Svegs SFK |
|
|
|
|
449 |
1 |
|
|
|
3 |
Resultat HDC-4 på Hemsjön
HS |
|||
1 |
M-A Axelsson |
Svegs SFK |
1168 |
2 |
Jörgen Storm |
OSFK |
532 |
3 |
Lars Westlund |
Svegs SFK |
504 |
4 |
Rolf Andersson |
OSFK |
366 |
5 |
Anders Axelsson |
” |
328 |
6 |
P-Å Södergårds |
Voxnadalen |
230 |
7 |
Claes Mattsson |
OSFK |
162 |
8 |
Bernt Forsblom |
SFK Ljusnan |
74 |
HV |
|||
1 |
Tommy Andersson |
OSFK |
706 |
2 |
Anders Homman |
Leksandsfirren |
314 |
3 |
Bertil Eriksson |
OSFK |
114 |
4 |
P-A Nyberg |
Voxnadalen |
88 |
YDR |
|||
1 |
Anna Mattsson |
OSFK |
|
Ändringar i tävlingsprogrammet!!! --- NDM flyttas!
KM4 och Allround-KM flyttas samtidigt till 27 mars. Sjö meddelas senare.
Härje-Dalacupen deltävling 4
Lördagen den 8 januari är det dags för avslutningen av Härje-Dalacupen för denna säsong. Tävlingsplats blir inte som tidigare angivits Acksjön utan Hemsjön i Sandsjö. Samma vatten som det i så många år anordnades påsktävlingar på tidigare. Sjön har vilat i flera år, så förhoppningsvis ska det nappa skapligt där.
Tävlingsplats: Hemsjön, Sandsjö
Tävlingstid 10.00-14.00.
Skyltat från Västbacka (rv 45 mellan Sveg och Orsa). Samling för Svegarna kl. 08.00 på OK.
Svegs Sportfiskeklubb hälsar alla välkomna
HDC efter tre tävlingar
Härje-Dalacup 2011
Herrsenior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
Per Nilsson Falubygden |
11665 |
5 |
2411 |
11 |
|
|
|
|
|
|
Niklas Stengelsrud Raufjöringen |
11195 |
6 |
2282 |
14 |
|
|
|
|
|
|
T R Fjellberg ” |
10161 |
7 |
3492 |
6 |
|
|
|
|
|
|
Jörgen Storm OSFK |
9628 |
8 |
|
|
1030 |
3 |
|
|
|
|
Finn Erik Lerdalen Raufjöringen |
9240 |
9 |
4412 |
4 |
|
|
|
|
|
|
Claes Mattsson OSFK |
7401 |
14 |
2252 |
15 |
616 |
5 |
|
|
|
|
Björn Kajs OSFK |
6791 |
18 |
2231 |
16 |
|
|
|
|
|
|
Anders Nilsson Falubygden |
6987 |
21 |
2372 |
12 |
|
|
|
|
|
|
Lars Jansson ” |
5715 |
23 |
2785 |
8 |
|
|
|
|
|
|
Lars Westlund Svegs SFK |
5632 |
24 |
5370 |
1 |
1241 |
2 |
|
|
|
|
Stefan Spännar OSFK |
4665 |
28 |
|
|
231 |
6 |
|
|
|
|
Bo Olsson Särnaharren |
4119 |
32 |
2157 |
18 |
848 |
4 |
|
|
|
|
M-A Axelsson Svegs SFK |
3225 |
34 |
5271 |
2 |
|
|
|
|
|
|
Herrveteran
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
Kurt Wohlander Älvdalens SFK |
8986 |
3 |
1598 |
6 |
133 |
5 |
|
|
|
|
Morgan Nilsson Falubygden |
8849 |
4 |
2456 |
4 |
210 |
4 |
|
|
|
|
Weine Pettersson OSFK |
8619 |
5 |
2811 |
2 |
517 |
3 |
|
|
|
|
Tommy Andersson ” |
8094 |
6 |
2718 |
3 |
1124 |
1 |
|
|
|
|
Finn Gentcherenko Falun |
6225 |
9 |
1296 |
8 |
|
|
|
|
|
|
Bertil Eriksson OSFK |
3437 |
14 |
|
|
728 |
3 |
|
|
|
|
Göte Gatehag Falubygden |
2814 |
18 |
902 |
9 |
|
|
|
|
|
|
Damsenior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
Ann-Marie Kjellberg Älvdalens SFK |
4635 |
2 |
1966 |
2 |
642 |
1 |
|
|
|
|
Kristina Asp Falubygden |
2470 |
5 |
|
|
568 |
2 |
|
|
|
|
Junior
Namn |
Deltävling 1 |
Deltävling 2 |
Deltävling 3 |
Deltävling 4 |
Tre B. |
Plac. |
||||
O Sundberg-Storm Ovansiljan |
1221 |
1 |
|
|
302 |
2 |
|
|
|
|
Linus Axelsson ” |
|
|
1768 |
2 |
229 |
3 |
|
|
|
|
Emil Lundin Svegs SFK |
|
|
|
|
449 |
1 |
|
|
|
|
Resultat HDC 3 KM 2 På SAXVIKEN
Resultat HDC 3 och KM 2 SAXVIKEN i Mora
Det kom 21 st till start, vädret var inte så dåligt lite snö i luften o ca -3 kallt. Fisket var det sämre med, jag tror att abborren har gått i ide och simmat långt ner i dyn eller kanske dom hade satt på sig solglasögon så dom inte såg pirkarna med lockande tre krokar i olika färgvarianter både kända o hemliga varianter!
Herrklass
1 |
Per Göransson |
1444 |
OSFK |
2 |
Lars Vestlund |
1241 |
Sveg SFK |
3 |
Jörgen Storm |
1030 |
OSFK |
4 |
Bo Olsson |
848 |
Särnahedens SFK |
5 |
Claes Matsson |
516 |
OSFK |
6 |
Stefan Spännar |
231 |
OSFK |
Damer
1 |
Ann-Marie Kjellberg |
642 |
Älvdalens SFK |
2 |
Kristina Asp |
568 |
Falubygden |
3 |
Jane Larsen |
54 |
Sveg SFK |
Herrveteran
1 |
Tommy Andersson |
1124 |
OSFK |
2 |
Bertil Eriksson |
728 |
OSFK |
3 |
Weine Pettersson |
517 |
OSFK |
4 |
Morgan Nilsson |
210 |
Falubygden |
5 |
Kurt Wolander |
133 |
Älvdalens SFK |
Dam junior
1 |
Emma Lundin |
403 |
Sveg SFK |
2 |
Anna Matsson |
286 |
OSFK |
Herr junior
1 |
Emil Lundin |
449 |
Sveg SFK |
2 |
Oscar Sundberg Storm |
302 |
OSFK |
3 |
Linus Axelsson |
229 |
OSFK |